Blog > Komentarze do wpisu
Dna moczanowa, podagra - Co to jest ?

Dna moczanowa – co to jest?

 

Dna moczanowa, nazywana również podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową. Znana jest od wieków, jej opisy pojawiły się już w starożytności. Choroba ta dotyczy układu przemiany materii, a ściśle związana jest z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego w organizmie, powstającego z puryn. Podczas tej choroby, kwas moczowy przybiera postać kryształków i nadmiernych ilościach odkłada się w różnych częściach ciała, a szczególnie w stawach i tkankach około kostnych. W czasie choroby charakterystycznymi objawami są guzki dnawe, które pojawiają się w stawach, ścięgnach lub w małżowinie usznej.

Główną przyczyną choroby jest zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego ze składników żywnościowych zawierających puryny albo też niedostateczne wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Kwas pozostały w organizmie jest odkładany, w postaci kryształków, głównie w stawach. Dna moczanowa jest ściśle związana z trybem odżywiania. Jedzenie dużej ilości mięsa, białka oraz nadmierne picie kawy oraz alkoholu bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby. Ataki artretyzmu następują zazwyczaj po spożyciu obfitego posiłku zakrapianego alkoholem. W dawnych czasach dna była nazywana, z tego powodu, "chorobą bogaczy". Co ciekawe kobiety chorują około dwadzieścia dwa razy rzadziej od mężczyzn!

W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje dny: pierwotną oraz wtórną. Dna pierwotna charakteryzuje się nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczowego z pożywienia przez organizm oraz zaburzeniami jego wydalania przez nerki. Ataki dny pierwotnej pobudzane są zazwyczaj przez złą dietę bogatą w alkohol, mięso, związki purynowe oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Dna wtórna powodowana jest natomiast przez nowotwory, białaczkę, chemioterapię lub leczenie napromieniowaniem i cytostatykami. Polega ona na nadmiernym gromadzeniu się w organizmie kwasu moczowego, powodowane przez zaburzenia w jego wydalaniu. Zaburzenia te może powodować, między innymi, przewlekłą chorobę nerek lub cukrzycę, która jest jednocześnie jednym z powikłań dny. Pamiętajmy, że diagnoza i rozpisanie diety należy do lekarza i nie należy odbierać mu tych zadań, gdyż może się to dla nas bardzo źle skończyć!

 

czwartek, 20 maja 2010, refluks24

Polecane wpisy