Blog > Komentarze do wpisu
Dna moczanowa, podagra - leczenie

Rozpoznanie, przebiego oraz leczenie dny moczanowej.

 

Podagra, inaczej dna moczanowa, to choroba, która na dzień dzisiejszy jest nieuleczalna! Dzisiejsza medycyna nie odkryła jeszcze skutecznego antidotum na to schorzenie. Jedyne co możemy zrobić, w kierunku uniknięcia napadów dny, to zachowanie odpowiedniej diety czasem wspomaganej środkami farmakologicznymi.

Dna charakteryzuje się tym, że przez długi czas jest bezobjawowa. Pierwszym jej symptomem jest zazwyczaj atak artretyzmu. Przejawia się on ostrym bólem jednego, a czasem kilku stawów. Ból występuje wraz z ogólnoustrojowym stanem zapalnym. Ataki zazwyczaj pojawiają się rano i nagle, w ciągu dwóch godzin ból staje się nierozniesienia. Każdy ruch lub dotyk miejsca ataku sprawia cierpienie. Zazwyczaj do ataków chorobowych dochodzi po obfitej kolacji zakrapianej alkoholem. Podczas ataku, skóra wokoło stanu staje się napięta i lśniąca, występuje obrzęk, zaczerwienienie oraz ostry stan zapalny. Nieleczony atak ustępuje samoczynnie po około trzech tygodniach. Z czasem objawy dny moczanowej nasilają się, ataki występują coraz częściej oraz obejmują coraz większą ilość stawów. Przez pierwsze dwa lata występują one sporadycznie. Po około pięciu latach dochodzi do przewlekłego zapalenia wielostawowego. Po sześciu siedmiu latach, uszczerbku doznają również nerki, dochodzi do kamienicy nerkowej, a w niektórych przypadkach pojawia się niewydolność nerek.

Leczenie dny moczanowej skupia się głównie na trzech kierunkach: leczeniu powikłań, obniżenia poziomu kwasu moczowego w organizmie oraz doraźnie leczenie ostrych napadów choroby. Ten ostatni kierunek skupia się na leczeniu stanów zapalnych przez podawanie kolchicyny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ważnym elementem jest również podawanie odpowiednie ilości płynów aby zapewnić odpowiednie ich wydalanie z organizmu, co pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego. Leczenie powikłań głównie opiera się na operacyjnym usuwaniu guzów dnawych, rehabilitacji stawów dotkniętych atakiem oraz leczenie powikłań związanych z chorobami nerek.

 

 

czwartek, 20 maja 2010, refluks24

Polecane wpisy