Blog > Komentarze do wpisu
Dna moczanowa, podagra

Dna moczanowa jest chorobą cywilizacyjną. Towarzyszy ludzkości od zawsze. W dawnych czasach nazywana "chorobą bogaczy" jest ona przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniem. W dzisiejszych czasach dzięki postępowi medycyny można ją prawie całkowicie wyeliminować, poprzez przestrzeganie odpowiedniej diety. Podstawową przyczyną dny moczanowej jest nadmierna ilość kwasu moczowego w organizmie oraz zaburzeniach w jego wydalaniu i wytwarzaniu z pokarmu. Wyróżnia się dwa rodzaje tej choroby: pierwotną oraz wtórną. Każdy objaw artretyzmu musi być niezwłocznie zgłoszony do lekarza pierwszego kontaktu.

Objawy, które charakteryzują dnę moczanową to ataki chorobowe. Choroba przez długi czas niszczy nasz organizm w ukryciu i bezobjawowo. Napady chorobowe pojawiają się zazwyczaj rano i nie leczone trwają przez trzy tygodnie po czym ustępują samoczynnie. Staw objęty atakiem jest zaczerwieniony, pojawia się obrzęk oraz skóra wokoło jest napięta i błyszcząca. Z czasem ataki są coraz częstsze oraz obejmują coraz większą ilość stawów. Po pięciu do dziesięciu latach, od pierwszego ataku, pojawia się ogólnoustrojowy stan zapalny.

Leczenie dny moczanowej opiera się głównie na odpowiedniej diecie, która musi być przygotowaną indywidualnie przez specjalistycznego dietetyka. Dieta musi być uboga w związki purynowe. Podczas choroby należy wystrzegać się warzyw, mięsa, tłuszczy oraz potraw pieczonych, smażonych oraz duszonych. Dna moczanowa zmusza do pożegnania się z codzienną kawą lub wieczorną herbatą. Produkty, które nie zawierają puryny i jednocześnie można je przyjmować podczas hipercholesterolemii, hiperlipoproteinemii lub cukrzycy ( która jest powikłaniem dny moczanowej ) to mleko, ser, ryż oraz owoce. Podczas tej choroby ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. Należy pamiętać, że ostatni posiłek trzeb zjeść maksymalnie trzy godziny przed snem. Kwas moczowy odkłada się dużo szybciej podczas snu. Leczenie podagry opiera się również na rehabilitacji stawów dotkniętych chorobą, usuwaniem operacyjnym guzów dnawych oraz leczenie innych powikłań dny.

 

czwartek, 20 maja 2010, refluks24

Polecane wpisy